Достапни линкови

logo-print

Австралиските власти барат судски налог за прекин на штрајк


Австралискиот премиер Јулија Гилард повика да се стави крај на штрајковите поради кои авиокомпанијата Квантас вчера ги приземји сите летови. Штрајкот им направи проблем на десетици илјади патници во 22 земји. Квантас е десетта по големина во свет авиокомпанија. Владата побара до судот да издаде налог со кој се принудат работниците да се вратат на работа а синдикалниот спор да се решава со посредници. Вработените веќе една недела правеа проблеми со летовите со протестирањето, а вчера масовно сите се приклучија на штрајкот.Тие бараат да нема намалување на плати и работници додека каомпанијата тврди дека синдикатот ги забавува во спроведување на клучни планови за модернизација.
XS
SM
MD
LG