Достапни линкови

logo-print

Полицијата во потрага по вахабисти во Горна Маоча


Напаѓачот на американската амбасада во Сараево Мевлид Јашаревиќ

Напаѓачот на американската амбасада во Сараево Мевлид Јашаревиќ

Агенцијата за истрага и заштита(СИПА) во заедничка акција со босанската полиција споведуваат операција во селото Горна Маоча во Брчко, место во кое се верува дека вахабистичкото движење спроведува активности. Локалните медиуми јавуваат дека акцијата е покрената поради сознание на полицијата дека напаѓачот на американската амбасада во Сараево Мевлид Јашаревиќ во февруари престојувал во селото.
Како што јавуваат локалните медиуми акцијата се спроведува по налог на Обвинителството на БиХ.
Во последната акција пред половина година спроведена во тој регион биле уапсени 7 припадници на вахабистичкото движење но брзо потоа биле ослободени.
XS
SM
MD
LG