Достапни линкови

logo-print

БиХ ќе соработува со Србија во истрагата за терористичкиот напад во Сараево


Напаѓачот Мевлид Јашаревиќ

Напаѓачот Мевлид Јашаревиќ

Босанскиот министер за безбедност Садиќ Ахметовиќ изјави денеска дека БиХ ќе работи заедно со српските власти во истрагата за вчерашниот терористички напад врз американската амбасада во Сараево.
Претходно денеска српската полиција соопшти дека се приведени 15 луѓе кои се осомничени за припадност на екстремистичка исламска секта во Санџак, јужниот дел на Србија. Напаѓачот кој е идентификуван како Мевлид Јашаревиќ од Нови Пазар е ранет по вчерашната интервенција на специјалците и под силно полициско обезбедување се наоѓа во болница.
XS
SM
MD
LG