Достапни линкови

logo-print

Кенија ќе продолжи со операцијата против Ал Шабаб во Сомалија


Кенискиот шеф на безбедносните сили Генерал Џулиус Каранги изјави дека Кенија ќе престане со нападите врз исламистичката група Ал Шабаб во Сомалија кога ќе го намалат капацитетот на организацијата за вршење на напади долж границата. Тој додаде дека клучен фактор за успех на операцијата е целосно да се онеспособи Ал Шабаб. Во средината на октомври Кенија започна воена операција во Сомалија против милитантите на исламистичката организација по зачестените киднапирања и напади покрај границата.
XS
SM
MD
LG