Достапни линкови

logo-print

Судири меѓу војници во Сирија


Сириски активисти за човекови права со седиште во Лондон соопштија дека најмалку 17 војници биле убиени во судирите меѓу сириските сили и дезертери во два контролни пункта во градот Хомс. Според наводите, десетици војници пребегале на страната на бунтовниците. Во меѓувреме, Арапската лига испрати итна порака до сирискиот претседател Башар ал Асад со барање да ги запре седум месечните насилства против цивилите кои протестираат против неговото владеење. До ова дојде откако вчера, според сириските активисти за човекови права, биле убиени 40 луѓе.
XS
SM
MD
LG