Достапни линкови

logo-print

Во Бугарија утре втор круг претседателски избори


Росен Плевналиев

Росен Плевналиев

Во Бугарија утре ќе се одржи вториот круг од претседателските избори меѓу кандидатот на владејачката партија ГЕРБ Росен Плевналиев и Ивајло Калфин од опозициската Социјалистичка партија. Фаворит е Плевналиев кој во првиот круг освои над 40 насто од гласовите, односно 11 проценти повеќе од Калфин. Актуелниот претседател Георги Прванов немаше право да учествува на изборите, бидејќи ова му е втор петгодишен мандат.
XS
SM
MD
LG