Достапни линкови

logo-print

ЕУ ги поздрави изборните резултати во Тунис


Европската унија денеска и честита на исламистичката Енханда партија за нејзината победа на првите слободни избори во Тунис. Шефот на европската дипломатија Кетрин Ештон и еврокомесарот за проширување Штефан Филе во заедничката изјава ветија помош во изградбата на демократијата во таа земја. На изборите некогаш забранетата Енханда партија доби над 41 насто од местата во новиот парламент кој треба да направи иземни во Уставот.
XS
SM
MD
LG