Достапни линкови

Саудиска Арабија избра престолонаследник


Погребот на досегашниот престолонаследник, принцот Султан, во Ријад.

Погребот на досегашниот престолонаследник, принцот Султан, во Ријад.

Саудиската државна телевизија објави дека министерот за внатрешни работи Најеф бин Абдел Азиз ал Сауд е избран за наследник на кралскиот престол, откако минатата недела во Њујорк од рак на дебелото црево умре принцот Султан, кој требаше да го наследи 87-годишниот крал Абдула по неговата смрт.

Принцот Најеф ја водеше борбата против исламистичките милитанти, но исто така покажа и посветеност кон ултраконзервативните традиции, како што се забраната за гласање на жените.

Принцот Најеф, кој има 78 години, треба да го преземе саудискиот трон по смртта на кралот Абдула кој е со нарушено здравје.
XS
SM
MD
LG