Достапни линкови

Eгипет и Израел ќе разменат затвореници


Конвој со затворениците кои од Израел ќе пристигнат во Египет

Конвој со затворениците кои од Израел ќе пристигнат во Египет

Израел почна со пренесување на 25 египетски затвореници во Египет во замена за ослободување на израелско- американски граѓанин обвинет за шпионажа. Египет треба да го ослободи Иан Грапел кој беше уапсен во јуни за време на египетското востание обвинет дека е шпион на МОСАД и дека се обидел да ја саботира револуцијата. При размената на затворениците во медиумите се појавија инфомации дека има недоразбирање околу трансферот на Грапел, но египетската државна телевизија јави дека тој е пренесен во Таба од каде со авион дирекно ќе пристигне во Тел Авив.
XS
SM
MD
LG