Достапни линкови

logo-print

Грузија направи чекор напред за зачленувањето на Русија за СТО


Грузиските власти денеска го прифатија предлогот со кој се става крај на пограничниот спор со Русија, со што се овозможува чист пат на Москва во Светската Трговска Организација на кое претходно се спротивставуваше Тбилиси. Русија допрва ќе го разгледува предлогот и ќе треба да одлучува за него. Грузиското министертво за надворешни работи сооопшти дека со договорот ќе се овозможи електронска трговија и меѓународно погранично мониторирање на трговската размена меѓу двете земји.Овој потег доаѓа откако ЕУ го зголеми притисокот врз Грузија да престане да се противи на вклучувањето на Русија во СТО.
XS
SM
MD
LG