Достапни линкови

logo-print

САД ќе отворат виртуелна амбасада за Иран


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека САД планираат да отворат „виртуелна амбасада“ за Иран и покрај недостигот на дипломатски врски меѓу двете земји. Според Клинтон, која говореше за Гласот на Америка на персиски јазик, веб страната ќе им дава на Иранците информации за добивање на виза и други програми.
Клинтон исто така ја бранеше употребата на санкции врз Иран, бидејќи имале силни докази дека Техеран планирал атентат врз саудискиот амбасадор во Вашингтон.
XS
SM
MD
LG