Достапни линкови

logo-print

Синот на Гадафи сака да се предаде во Хаг


Воениот претставник на либискиот Национален преоден совет Абдел Маџирд изјави дека синот на Моамер Гадафи Саиф ал Ислам и поранешниот шеф на разузнавачката служба Абдула ал Сенуси се подготвенвени сами да се предадат во Меѓународниот кривичен суд во Хаг. Маџирд во изјава за Ројтерс додаде дека тие сметале дека не се безбедни на локацијата на која се наоѓаат. Тој додаде дека неговите информации доаѓаат од разузнавачки извори кои се обидуваат да посредуваат меѓу судот и соседна земја што не ја именуваше. Саиф ал Ислам е во бегство по убиството на неговиот татко Гадафи во неговиот роден град Сирт, по него е распишана потера за воени злосторства.
XS
SM
MD
LG