Достапни линкови

logo-print

Ослободен од затвор новинарот на РСЕ во Туркменистан


Дописникот на Радио Слободна Европа Довлетмурат Јазкулијев

Дописникот на Радио Слободна Европа Довлетмурат Јазкулијев

Дописникот на Радио Слободна Европа Довлетмурат Јазкулијев од Туркменистан е ослободен од затвор со амнестија од претседателот. Новинарот беше осуден на 5 години казна затвор поради обвинение дека охрабрувал роднина да се самоубие. Неговото семејство и поддржувачи тврдат дека судскиот случај беше покренат поради неговата истражувачка сторија за експлозија на магацин со оружје во Ашгабат.
XS
SM
MD
LG