Достапни линкови

logo-print

Казахстан ќе амнестира 16 илјади затвореници


Роднини на затвореници пред затворските порти

Роднини на затвореници пред затворските порти

Казахстанскиот парламент денеска изгласа закон со кој се амнестираат 16 илјади затвореници по повод одбележувањето на 20 годишнината од независноста на земјата. Законот е одобрен од долниот дом на Собранието и сега треба да биде одобрен од Сенатот па да го потпише претседателот Нурсултан Назарбаев. Според податоците на министерттвото за внатрешни работи во казахстанските затвори има 45 800 затвореници а 6500 луѓе се во притвор . Амнестијата ќе се однесува на оние осуденици кои одлежуваат до 5 години казна ,за малолетниците и за оние кои се притвор и чекат казна за помали кривични дела.
XS
SM
MD
LG