Достапни линкови

logo-print

Авганистанската војска ќе почне со преземање на контролата


Авганистанските власти денеска соопштија дека безбедносните сили ќе ја преземат контролата во 17 од 34 провинции во земјата. Претседателот Хамид Карзаи ќе ги соопшти деталите за транзицијата на 2 ноември на конференција во Турција. Директорот на независниот директорат на локалната влада Абдул Фахари изјави дека оваа трензиција ќе отвори нова страница во историјата на земјата и дека се уште се дефинираат листите со провинциите. Авганистан ќе преземе целосната контрола до крајот на 2014 та година.
XS
SM
MD
LG