Достапни линкови

logo-print

Казахстан ги забрани молитвите во државни институции


Досега непозната исламистичка група му се закани на Казахстан со насилства доколку не го укине законот со кој се забрануваат собите за молитви во државните згради. Групата која се нарекува Џунд Ал Хилафа, ја упати оваа закана преку видео порака. Претседателот на Казахстан Нурсултан Назарбаев, кој го потпиша законот овој месец, оцени дека на тој начин ќе се зајакне религиозната толеранција во земјата. Но, критичарите и во земјата и од Западот, сметаат дека со овој закон се ограничуваат религиозните слободи.
XS
SM
MD
LG