Достапни линкови

logo-print

Партијата Енада победник на изборите во Тунис


Избори во Тунис, 24 октомври 2011

Избори во Тунис, 24 октомври 2011

Официјалните резултати од изборите во Тунис покажуваат дека партијата на умерените исламисти „Енада“ ,е победник , но сепак резултатите се под очекуваното. Партијата прогласи победа, а главниот ревал, партијата ПДП го призна поразот. Победниците ветија дека ќе ја почитуваат секуларната демократија во земјата. Граѓаните на Тунис во неделата гласаа за Собрание кое ќе има на располаѓање една година за да состави нов Устав. Исто така ќе назначи нов претседател дури не се изготви Уставот. Европската унија ги оцени изборите како транспаренти со мали недостатоци.
XS
SM
MD
LG