Достапни линкови

logo-print

КФОР не прифаќа услови за слободно движење


Портпаролот на КФОР Уве Новицки денеска за Радио Слободна Европа изјави дека меѓународната мисија во Косово не прифаќа никакви услови за слободно движење, затоа што тоа треба да подразбира и меѓународните организации и граѓаните на Косово да можат на сите страни слободно да се движат. Тој додаде дека командантот на КФОР Ерхард Древс тоа јасно им го кажал минатата сабота и на претставниците на општините во Северно Косово.
Тие денеска упатија писмо до Древс во кои го повикуваат на нова рунда разговори за проблемот со барикадите нудејќи компромисно решение со кое КФОР и ЕУЛЕКС ќе можат слободно да се движат низ премините само доколку не превезуваат косовски цариници и полицajци.
XS
SM
MD
LG