Достапни линкови

logo-print

Спасено новороденче од урнатините во Турција


Спасувачките екипи во Турција спасиле новороденче од под урнатините по 48 часа од земјотресот што го погоди југоисточниот дел на Турција. Турските власти соопштија дека се извлечени 366 тела а повредени се над 1300. Во регионот Ван се урнати 2 260 згради. Илјадници луѓе последниве две ноќи ги поминале под отворено небо. По земјтресот со јачина од 7,2 степени по Рихтеровата скала што го погоди регионот во неделата, следуваа дваесетина помали потреси. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција за сега може да се справи сама со кризата и дека не и е потребна меѓународна помош.
XS
SM
MD
LG