Достапни линкови

logo-print

Јеменските трупи отвориле оган врз демонстрантите


Јеменските трупи лојални на претседателот Али Абдулах Салех денеска отвориле оган врз илјадниците демонстранти при што убиле најмалку двајца а раниле над 40 луѓе. Демонстрантите маршираа во знак на протест во Сана против режимот на Салех. Во петокот Советот за безбедност на Обединетите Нации го повикаа Салех да се престане со насилното задушување на протестите и да отпочне дијалог со опозицијата.
XS
SM
MD
LG