Достапни линкови

logo-print

Хјуман рајтс воч бара истрага за убиствата во Сирт


Меѓународната организација Хјуман Рајтс Воч денеска побара од либиските власти да спроведат истрага за масовните убиства на десетици приврзаници на Моамер Гадафи. Во соопштението на организацијата е наведено дека минатата недела биле пронајдени тела на 53 луѓе со рацете врзани позади грб. Официјалните претставници се сомневаат дека убиените се поддржувачи на Гадафи и дека се убиени откако биле заробени. Организацијата бара од Националниот преоден совет да спроведе итна и транспарентна истрага за убиствата во градот Сирт. Покрај другото во соопштението е наведено дека на местото каде што е убиен Гадафи пронајдени се остатоци од тела на 95 луѓе.
XS
SM
MD
LG