Достапни линкови

logo-print

Тони Блер ангажиран како економски советник на Казахстан


Казахстан денеска соопшти дека го ангажирале поранешниот британски премиер Тони Блер како економски советник. Министертвото за надворешни работи соопшти дека Блер е еден од некололкумината странски политичари кои одговориле на поканата на владата за соработка, односно да ја советуваат за економската политика, за прашања поврзани со јавната администрација и меѓународна политика. Портпаролот на Блер за британскиот весник „Дејли телеграф“ изјавил дека Блер само помогнал во формирање на советници без да стекне „личен профит“.
XS
SM
MD
LG