Достапни линкови

logo-print

Американскиот амбасадор повлечен од Сирија


Западните дипломати тврдат дека САД го повлекал својот амбасадор од Сирија поради загриженоста за неговата безбедност поради задушувањето на протестите против режимот на претседателот Бараш Ал Асад, јавуваат новинските агенции. Американскиот амбасадор Роберт Форд викендов го напуштил Дамаск јавува новинската агенција Ројтерс. Во изминативе неколку месеци Форд зборувал против сириската влада која насилно се однесува спрема демонстрантите. Поддржувачите на Асад го оценија неговиот став како „мешање во внатрешните работи на државата“. Според Обединетите Нации над 3 илјади луѓе загинале при насилното задушување на протестите кои почнаа во март.
XS
SM
MD
LG