Достапни линкови

logo-print

Голема излезност на првите избори во Тунис


Околу 90 проценти од регистрираните гласачи вчера излегле да гласаат на првите слободни парламентарни избори во Тунис по соборувањето на режимот на претседателот Бен Али. Според првичните резултати исламистичката партија Енахда е во водство. Официјалните резултати се очекува да бидат утре соопштени. На изборите учествуваат десетици партии кои треба по изборите да го создадат првото собрание и новиот Устав на Тунис.
XS
SM
MD
LG