Достапни линкови

logo-print

Кандидатот на премиерот Борисов води на изборите во Бугарија


Кандидатот на партијата на бугарскиот премиер Борко Борисов, Росен Плевнелиев води во првиот круг од претседателските избори пред социјалистите на Ивајло Калфин.
Тој освоил околу 40 отсто од гласовите. Ова го покажуваат првите проценки на агенцијата за испитување на јавното мислење од вчерашните избори.
Ако ниту еден кандидат не добие апсолутно мнозинство во првиот круг, кандидатите со најмногу глсови ќе се натпреварува во вториот круг.
XS
SM
MD
LG