Достапни линкови

logo-print

Демократскатa Унија на Ценатрот во Швајцарија и натаму водечка партија.


Десничарската популистичка партија Демократска Унија на центарот во Швајцарија забележа пад на подршката на избирачите но сепак ќе остане првата политичка формација во Парламентот. Ова се првите проценки на швајцарските медиуми по вчерашните избори во таа земја.
Во Швајцарија се гласаше за членови на двата дома на федералниот Парламент. Повеќето швајцарци гласаа по пошта две до три недели пред изборите.
XS
SM
MD
LG