Достапни линкови

logo-print

Клинтон се сретна со Камиров


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон вчера се сретна со узбекситанскиот претседател Ислам Камиров . Во соопштението до Стејт Департментот е наведено дека Клинтон на средбата изразила загриженост за религиската слобода во земјата, за прекршувањето на човековите права. Таа истакнала дека се потребни демократски реформи во државата. Узбекистанската државна информативна агенција соопшти дека дека Клинтон и Камиров разговарале за значењето на државата за безбедноста во регионот изоставувајќи ги деловите од разговорот со критика за случувањата во земјата.
XS
SM
MD
LG