Достапни линкови

logo-print

Отворен Самитот во Брисел


Лидерите на ЕУ денеска го отворија Самитот во Брисел каде ќе разговараат за решавање на должничката криза во еврозоната. Се очекува на Самитот лидерите да постигнат договор за план за зајакнување на еврото и на европските банки, и да не се дозволи кризата да се прошири и во другите задолжени земји како Шпанија и Италија. Едно од многуте прашања за кои ќе се дикутира на Самитот е колку отсто од грчките долгови ќе треба банките да отпишат, односно колку ќе бидат во загуба. Грчкиот премиер Јоргос Папандреу изјави дека ова не е само грчка криза , туку европска и потребно е што е можно побрзо да се реагира.
XS
SM
MD
LG