Достапни линкови

logo-print

Претседателски избори во Бугарија


Во Бугарија денеска беа отворени избирачките места на кои ќе се гласа за нов шеф на државата. Право на глас имаат околу 6,9 милиони Бугари, а очекувањата се дека на гласање ќе излезат околу 60 отсто. Бугарските граѓани со право на глас меѓу 21 предложен кандидат ќе го избираат наследникот на актуелниот шеф на државата Георги Парванов. Според анкетите на јавното мислење, главен фаворит за победа на изборите е актуелниот министер за инфраструктура и регионален развој Росен Плевнелиев, кој е кандидат на владеачката партија Граѓани за европски развој на Бугарија на премиерот Бојков Борисов.
XS
SM
MD
LG