Достапни линкови

logo-print

Кенија постигнала напредок во Сомалија


Кенија соопшти дека нејзинита трупо напреднале во битката со сомалиските милитанти од групата Ал Шабаб кои се во бегство откако повеќе војници се распоредени во јужниот дел на Сомалија за да се обезбеди границата. Но во главниот град Могадишу припадниците на Ал Каеда го зголемија отпорот против африканските миротворци и владини трупи кои во август годинава успеаа да избркаат голем дел од нив од градот. Кениските трупи пред една недела навлегоа во Сомалија за да се справат со бунтовниците кои соопштија дека киднапирале неколкумина странски државјани.
XS
SM
MD
LG