Достапни линкови

logo-print

Либискиот привремен премиер ќе се повлече од функцијата


Либискиот приверемен премиер Мaхмуд Џибрил изјави денеска дека планира да се повлече од фунцијата. Тој во својот говор на светскиот економски форум во Јордан изјави дека тој потег планирал да го направи откако неговата влада ќе ја преземе целосната контрола над државата. Новинската агенција Ројтерс јавува дека в недела се очекува владата официјално да ја прогласи Либија за слободна, по убиството на Моамер Гадафи. Џибрил ја советува следната либиска влада да не дозволи политиката да влијае врз нафтените договори.
XS
SM
MD
LG