Достапни линкови

logo-print

Банките ќе треба да си ги прифатат загубите од грчкиот долг


Земјите членки на еврозоната денеска се согласија дека банките мора да ги прифатат зголемените загуби од грчкиот долг. Ова го соопшти премиерот на Луксембург Жан Клод Јункер кој претседава со еврозоната на вториот ден од состанокот во Брисел на министрите за финасии. Тој не соопшти колку ќе бидат во загуба банките со отпишување на долговите на Грција, при што се зголемува загриженоста за нивната стабилност и одржливост.
Во петокот министерите од еврозоната се согласија да ја пуштат следната транша од спасувачкиот пакет за Грција, за да се избегне банкрот на државата. Откако пакетот од 8 милијарди евра ќе биде одобрен и од Меѓународниот монетарен фонд тогаш Атина ќе го добие во средината на ноември.
XS
SM
MD
LG