Достапни линкови

logo-print

ДПМ реагира за Извештајот на ЕК


Друштвото на писателите на Македонија протестира поради бришењето на придавката „македонски” во Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, оценувајќи го како непромислен потег.
,,Овој обид на Европската комисија по административен пат да го избрише јазикот што претставува духовна татковина на секој Македонец, е ирационален и спротивен на демократските, хуманистички и цивилизациски процеси на современиот свет и на нова Европа,, се наведува во соопштението на македонската писателска асоцијација.
XS
SM
MD
LG