Достапни линкови

logo-print

Делегација на Европската федерација на новинари во Македонија


Тамара Чаусидис

Тамара Чаусидис

Делегацијата на Европската федерација на новинари во Македонија предводена од претседателот Арне Кенинг денеска во Скопје имаше средба со претставници на Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници во Македонија. Посетата, како што на денешната прес конференција изјави претседателот на самостојниот синдикат Тамара Чаусидис, се реализира кога за неполна година во Македонија без работа останале меѓу 300 и 400 медиумски работници. Кенинг од своја страна изјави дека новинарите во земјава се делумно заплашени и поради судските процеси кои се водат против нив и стравот дека ќе ја загубат работата.
XS
SM
MD
LG