Достапни линкови

logo-print

Распуштен парламентот на Словенија


Претседателот на Словенија Данило Тирк

Претседателот на Словенија Данило Тирк

Претседателот на Словенија Данило Тирк ја потпиша одлуката за распуштање на парламентот со што почна предизборната трка за вонредните парламентарни избори на 4 декември. Тоа се први вонредни избори во таа земја откако во 1991 година прогласи независност од поранешна Југославија. Во септември парламентот не ја поддржа владата на премиерот Борут Пахор.
XS
SM
MD
LG