Достапни линкови

logo-print

Турција бара поддршка од Иран против курдите


Турција бара иранска поддршка во копнената офанзива против курдските бунтовници во северниот дел на Ирак. Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу денеска во Анкара имаше средба со неговиот ирански колега Али Акбар Салехи посветена на потесната соработка против курдските бунтовници. Од средата околу 10 илјади турски војници се во акција на границата со Ирак откако бунтовниците убија 24 припадници на турските сили.
XS
SM
MD
LG