Достапни линкови

logo-print

Нов обид за лансирање на руската ракета Сојуз


Руската ракета Сојуз со два европски сатлита, денеска по 24 часовно одлагање, би требало да биде лансирана од вселенскиот центар во Француска Гвајана. Со двата сатилита всушност почнува воспоставувањето на европскиот систем на навигација што треба да му конкурира на американскиот ГПС. Првото лансирање на една руска ракета надвор од Русија беше одложено поради технички проблеми.
XS
SM
MD
LG