Достапни линкови

logo-print

Грчкиот парламент го изгласа законот за мерките за штедење


Протести пред Парламентот во Атина

Протести пред Парламентот во Атина

Грчкиот парламент синоќа го изгласа законот за мерките за штедење, со кој се намалуваат платите и се зголемуваат даноците. Овој закон ќе и овозможи на Грција нова транша од спасувачкиот план и ќе ја извлече од банкрот.
Сите пратеници од владејачката социјалистичка партија ПАСОК, со исклучок на една пратеничка, им дадоа поддршка на сите текстови од законот, и покрај дводневните масовни протести кои се одржуваат пред Парламентот. За време на демонстрациите, еден човек загина а 74 беа повредени.
Грчкиот премиер Јоргос Папандреу го поздрави гласањето во писмо, кое го прочита претседателот на Парламентот, и го објави исклучувањето од партијата на поранешната министерка за труд Лука Кацели, која беше единствената од владејачката партија што гласаше против овој закон.
XS
SM
MD
LG