Достапни линкови

logo-print

Обвинети заговарачите на атентат на саудискиот амбасадор во САД


Амбасада на Саудиска Арабија во САД

Амбасада на Саудиска Арабија во САД

Судот во Њујорк обвини дваја Иранци под сомнение дека се вмешани во заговорот за атентат на амабасадорот на Саудиска Арабија во Вашингтон. Минатата недела, американските власти соопштија дека двајца мажи поврзани со безбедносните агенции на Иран, имаат намера да го убијат амбасадорот Аделал Џубеир.

Еден од осомничените е уапсен во Њујорк, а за другиот се верува дека е во Иран. Тој што е уапсен ќе биде изведен пред судот во понеделник. Двајцата се соочуваат со обвиненија за заговор за убиство на странски функционер, заговор за користење оружје за масовно уништување, и заговор за извршување акт на тероризам.
Иранската влада негираше каква било инволвираност во заговорот и ги отфрли обвиненијата како неосновани.
XS
SM
MD
LG