Достапни линкови

logo-print

Сирија се согласи на помош од Арапската Лига


Протести во Сирија

Протести во Сирија

Сирија се согласи да го прими Комитетот назначен од Арапската лига, кој треба да работи на воспоставување дијалог меѓу владата и
опозицијата,за да се стави крај на насилство.
Генералниот секретар на Арапската лига Набил ал-Араби,добил позитивен орговор од сириските власти. Преставниците од Арапската лига треба да се сретнат со сириските власти следната среда.
Според податоците на ОН,повеќе од 3.000 луѓе,меѓу кои најмалку 187 деца, се убиени во Сирија за време на антивладините протести кои започнаа во средината на март.
XS
SM
MD
LG