Достапни линкови

logo-print

Клинтон пристигна во Пакистан


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон пристигна во Пакистан каде што се очекува да ја пренесе предупредувачката порака до властите да ги прекинат врските со милитантите кои ги напаѓаат локалните и меѓународните сили во Авганистан. Претходно Клинтон при денешната посета во Кабул изјави дека верува оти Талибанците се контролирани од пакистанските институции, имаат свое седиште во земјата и од таму спроведуваат операции. Таа додаде дека соработката со Пакистан по ова прашaње е од клучно значење за Авганситан.
XS
SM
MD
LG