Достапни линкови

logo-print

Белорусија повторно ја девалвираше валутата


Белорусија денеска соопшти дека повторно ќе ја девалвира својата валута со што годинава таа ја изгуби вредноста за 52 проценти. Државата се наоѓа во најголемата криза досега и е целосно зависна од надворешни заеми. Неодамна белоруските власти побараа заем од Меѓународниот монетарен фонд во вредност од 8 милијарди долари, но шефот на мисијата во Минск им одговори дека без економски реформи во земјата не може ни да се квалификуваат за преговори. Во јули Белорусија се задолжи 800 милиони долари од Евроазиската банка за обнова и развој чие седиште е во Москва.
XS
SM
MD
LG