Достапни линкови

logo-print

Повторно масовни протести во Атина


Во Атина денеска продолжија протестите во рамките на генералниот штрајк во Грција против владините мерки за штедење кои денеска ќе се најдат во парламентот. Двата најмоќни грчки синдикати и за денеска организираат протести пред парламентот во Атина. Центарот на Атина и денеска е затворен за сообраќај, за зградата на парламентот ја обезбедуваат стотици специјалци. Вчерашните масовни протести, на кои учествувале околу 100.000 луѓе, прераснаа во нереди во кои имаше судири на групи демонстранти со полицијата, а беа ограбувани и продавници низ Атина. Демонстранти фрлаа молотови коктели, а полицијата возврати со солзавец и шок бомби. Нереди имаше и во Солун и во други градови во Грција.
XS
SM
MD
LG