Достапни линкови

logo-print

Иран негира дека ги крши човековите права


Иранската влада го отфрли извештајот на специјалниот известувач на Обединетите Нации за почитувањето на човековите права во Иран. Известувачот, Ахмед Шахид во извештајот наведува дека во Иран, само во оваа година, биле егзекутирани над 200 луѓе, а во минатата, тајно биле убиени над 300 лица. Шахид наведува и дека иранските власти не му дозволиле да го посети Иран. Официјален Техеран смета дека извештајот е резултат на манипулации на Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG