Достапни линкови

logo-print

Клинтон ќе разговара со авганистанскиот претседател


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска ќе се сретне со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи во Кабул. Како што информираат американските власти, Клинтон на средбата ќе ја потенцира американската подршка за политичко помирување во Авганистан и ќе ја потенцира важноста за подобрување на анти-милитантската соработка, посебно со Пакистан каде се верува дека многу милитанти имаат бази во близина на авганистанската граница. Посетата на Клинтон се случува откако Карзаи изрази фрустрации од преговорите со Талибанците.
XS
SM
MD
LG