Достапни линкови

logo-print

Иран го оспорува извештајот на ОН за човековите права


Зградата на Обединетите нации во Њујорк

Зградата на Обединетите нации во Њујорк

Власта во Иран го оспорува последниот извештај на Обединетите нации во кој известувачот од земјата смета дека се зачестиле прекршувањата на човековите права во исламската република. Специјалниот известувач за Иран Ахем Сахед во својот прв извештај до Обединетите нации забележува дека повеќе од 200 погубувања се случиле во исламската република годинава. Во извештајот дополнително се забележува дека иранските власти извршиле повеќе од 300 тајни егзекуции во затворот Вакилабад, за кои не биле известени адвокатите и семејствата на обвинетите.
XS
SM
MD
LG