Достапни линкови

logo-print

Владата во Романија го одобри американскиот план за антиракетен систем


Разговори меѓу романскиот и американскиот државен врв за антиракетниот систем

Разговори меѓу романскиот и американскиот државен врв за антиракетниот систем

Владата во Романија денеска го одобри предлог законот со кој се одобрува изградба на антиракетен пресретнувач како дел од амероканскиот ракетен штит. Романија и САД се договорија во септември да ги инсталираат елементите на противректниот штит на територијата на воената база Давеселу во јужниот дел од Романија. Откако владата денеска го одобри законот, сега на ред е Парламентот.
XS
SM
MD
LG