Достапни линкови

logo-print

Курдите со силна закана за Турција


Турција ќе биде изложена на уште посилен удар доколку спроведува воени операции надвор од своите граници. Ова денеска го изјави портпаролот на Курдската работничка партија Ахмед Денис.
Курдските бунтовници денеска презедоа одговорност за нападите, тврдејќи дека околу 100 претставници на безбедносните сили биле убиени или повредени во овие напади. Турските власти соопштија дека во нападите загинале 24 војници, а 18 се ранети .
Турските медиуми јавуваат дека во моментов на ирачка територија се наоѓаат околу 500 припадници на турските безбедносни сили.
XS
SM
MD
LG