Достапни линкови

logo-print

Чешка одби да екстрадира политичар во Белорусија


Судот во Чешка денеска донесе одлука со која го одбива барањето на Белорусија да го екстрадира опозицискиот лидер Алес Микалевич. Потпаролкта на судот Мартина Лотакова изјави дека барањето е одбиено затоа што кривичното дело за кое тој се обвинет е од чисто политички карактер. Микалевич беше претседателски кандидат минатата година во Белорусија. Тој беше уапсен на протестите по изборите на 19 декември и остана во притвор два месеци. По ослободувањето замина во Чешка.
XS
SM
MD
LG