Достапни линкови

logo-print

Денеска истекува рокот за отстранување на блокадите во Северно Косово


Српските лидери од општините во Северно Косово денеска разговарат дали ќе продолжат со блокадите на премините и ќе им се спротивстават на барањата на КФОР или доброволно ќе ги отстранат. Речиси 20 блокади се поставени на патиштата во северниот дел на Косово. Барикадите беа поставени во јули со цел да ги спречат косовските власти да постават свои цариници на премините. КФОР двапати го продолжува рокот за отстранување на блокадите. Српските медиуми јавуваат дека српскиот претседателот Борис Тадиќ ги советувал жителите да избегнуваат конфротација со војниците.
XS
SM
MD
LG